Своеобразен музей на българската общност е създаден в румънския град Търговище, съобщава

...
Своеобразен музей на българската общност е създаден в румънския град Търговище, съобщава
Коментари Харесай

Музей в румънски град пази спомените на 57 фамилии от българската общност

Своеобразен музей на българската общност е създаден в румънския град Търговище, оповестява коресподентът на Българска телеграфна агенция Мартина Ганчева.

Той е учреден през 2014 година, среща се в квартала на етническите българи " Матей челник ", в постройката на Асоциация " Заедно " на българите в Търговище и пази мемоари за първите 57 български семейства, които са се заселили в окръг Дъмбовица преди 171 години.

 Снимка: БТА

В музея могат да бъдат видени остарели документи, предмети от бита и национални носии. Риза с везани рози на 100 години, фотография на първата бензиностанция в българския квартал от 1930 година, конска сбруя от 1910 година, седло от 1935 година са единствено част от експонатите.

 Снимка: БТА

Списък на общината дава информация какъв брой са били румънците с български корени през 1940 година и какво е било тяхното фамилно състояние и имотно положение.

" Когато се заселили в окръга, българите станали известни с развъждането на зеленчуци и обичайна българска баница, която за разлика от румънската е солена ", описват основателите на музея. Той отваря порти на алегорична дата - 30 ноември, когато се отбелязва Деня на българите в Търговище.

 Снимка: БТА

Според най-новите данни на Националния статистически институт в Румъния, предоставени на Българска телеграфна агенция, 5 975 души са етническите българи в Румъния. В Търговище те са към 700.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР